Két könyv, mely „testközelből” mutatja be az eseményeket
Antiokhosz tekercse
Megila. Erről a szóról legtöbbünknek Eszter könyve jut eszébe, amit természetesen purimkor olvasunk fel. Ez mindenki számára ismert dolog. Azonban kevésbé ismert tény, hogy a másik posztbiblikus ünnepünknek is van saját könyve, melynek héber neve megilat Antiochus vagyis Antiokhosz tekercse. A megila a chanuka történetét meséli el, és azt, hogy a makabeusok hogyan győztek a Szeleukida Birodalom felett. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, hogy mit kell tudni Antiokhosz tekercséről.
Az első utalást a gaoni korban (i.sz. 600–1000) találjuk, babilóniai eredetű munkákban, ebből valószínűsíthető, hogy a mű a közel-keleti térségből származik. A kilencedik században a Sefer Halakhot Gedolot a művet megilat beit chasmonai néven nevezi, vagyis a Chasmóneus Ház Tekercsének, és jelzi, hogy a tekercset chanukakor kell felolvasni, de csak a messiási korban, amikor ismét lesz „pap, aki viseli az urim és thummimot”. Egy századdal később Rabbi Saadja Gaon a Sefer HaGaluj című munkájában megemlíti, hogy Júda, Simon, Jochánán, Jonátán és Eleázár megírták, ami megtörtént velük, arámi nyelven. Rabbi Saadja megemlíti, hogy a változat, amelyet látott, tartalmazott hangsúlyjeleket és magánhangzókat is, ami azt jelenti, hogy a megilának liturgikus használata is volt. A tekercs népszerűségét jelzi, hogy több tucat másolatot találtak a Cairo Genizában. A mű héber változata több középkori imakönyvben szerepelt, és még egy arab nyelvű „tárgum” fordítás is készült hozzá.
Egy kis kedvcsináló a megilából:
„Ekkor történt, hogy Jochánán, a Matitjahu főpap fia hallotta, hogy mi történt [Antiokhosz megtámadta Jeruzsálemet], haragra gerjedt és nagyon dühös lett, az arca színe megváltozott. Eldöntötte magában, hogy mit kell tennie. Jochánán, Matitjahu fia magához vett egy kardot […], és elrejtette a ruhája alá. Elment Jeruzsálembe és megállt a király kapuja előtt. Hívta a kapuőröket, és azt mondta nekik: »Jochánán vagyok, Matitjahu fia. Azért jöttem, hogy Nikanor elé álljak.« A kapuőrök elmentek, és azt mondták Nikanornak: »a zsidók főpapja a kapuban áll«. Nikanor válaszolt és azt mondta: »engedjétek be«.”
A teljes könyvet itt olvashatjátok el:
http://www.torahlab.org/download/scroll_antiochus_v2.pdf
Makkabeusok könyve
A Makkabeusok könyve egy történelmi eseményt leíró munka, eredeti nyelve a görög. Mintegy negyven évnyi időszakot ír le, attól kezdve, hogy Antiokhosz Epiphanész hatalomra kerül (i. e. 175) egészen a hasmóneus Simon haláláig (i. e. 135). A mű címe eredetileg „Makkabeusok könyve”, egyes feltételezések szerint a héber változat címe Sarbet Sabaniel volt. Különböző elméletek születtek arról, hogy mit jelentenek ezek a szavak. Az egyik magyarázat szerint a sefer beit saravenei el szavakat tartalmazzák, melyek Jehoriaribra, a papi kaszt egy tagjára utalnak, aki a hasmóneusok családjához tartozott. Az arámi fordítása a névnek mesaravei. E szó azt jelenti, hogy „lázadó”.
A Makkabeusok könyve a fő történelmi forrásunk arra, hogy mi történt ebben a periódusban. Nagy Sándor hódításával kezdődik, de rögtön utána rátér Antiokhosz Epiphanész és a zsidó hellenizálók tevékenységre, és összefoglalja a hasmóneus lázadás okait. Részletesen kitér Matitjahu lázadására, a Templom újraszentelésére és arra, hogy lesz Hürkanosz, Simon legidősebb fia, kormányzó.
Történészek szerint a könyv pontos történelmi forrásnak számít, a benne szereplő számok nem számítanak túlzónak. Valószínűleg egyetlen szerzője volt a könyvnek, aki a történések szemtanúja volt.
Egy kis kedvcsináló a könyvből:
„És Szeron, a szír seregek parancsnoka hallotta, hogy Júda összegyűjtötte a hithű embereit, és azt mondta: nevet szerzek magamnak, megállítom Júdát, és mindenkit, aki vele van, azokat, akik a király törvényét semmibe vették.
A serege egészen Bethoronig jutott, Júda pedig kijött egy kisebb csapattal, hogy találkozzon vele.
De amikor a csapat látta a felvonuló sereget, azt mondták Júdának: »hogyan lehetünk mi, kicsiny csapat, képes arra, hogy harcoljunk a hatalmas és erős sereg ellen? Ráadásul mindjárt elájulunk az egész napos böjtölésben.«
És Júda válaszolt: »könnyű dolog az, hogy a sokaság a kevesek kezére kerüljön. Nincs különbség az Ég Ura előtt, hogy a nagy csapatot a kevesek kezére juttassák«.”
A teljes könyvet itt olvashatjátok el:
https://www.sefaria.org/The_Book_of_Maccabees_I?lang=bi
Jó olvasgatást!
E.G.