Tanáraink

Keleti Dávid rabbirk
A Lativ Kolel alapítója és rabbija. Debrecenben született, vallási tanulmányait a jeruzsálemi Mir jesivában végezte, majd dáján (vallási döntéshozó) végzettséget is szerzett. Fiatal korában fizikusnak készült és zongorázott. Több mint egy évtizede érkezett Magyarországra, hogy az itteni zsidó újjáéledést aktívan segítse.

 

 

Domán Sije sije
Zeneakadémiai tanulmányait követően Jeruzsálembe költözött, ahol különböző jesivákban és kolelok­ban sajátította el a Talmud tanulás hagyományos módszereit, illetve ismerkedett meg a zsidó filozófia és etika mélységeivel. 2009-ben feleségével és gyermekeivel visszaköltözött Budapestre, hogy megszerzett tudásával segítse a magyarországi zsidó oktatást és közösségépítést. Azóta a Lativ Alapítvány oktatási programját szervezi és tanít ugyanitt.

 

Balázs Gáborbg
Az ortodox Amerikai Alapítványi Iskola tanára. Doktori (Phd) fokozatát az izraeli Bar-Ilan Egyetemen szerezte, disszertációját vallás és etika kapcsolatáról írta. Írásainak és óráinak témája: az etika és politikai filozófia, a zsidó identitás modern elméletei, középkori zsidó és skolasztikus filozófia, vallás és erkölcs.

 

 

Dov Levy rabbidov
Filozófia, pszichológia és antropológia szakon szerzett diplomát a Bar Ilan Egyetemen, ortodox rabbidiplomáját Jeruzsálemben Jesivát Torát Moseben szerezte, jelenleg Budapesten az ortodox iskola vallásigazgatója és a Visegrádi utcai Pesti Súl rabbija.

 

 

 

Hegedűs Pálhegeduspali
Matematikus, tanár. Matematika PhD-t szerzett Cambridge-ben, utána egyetemeken és középiskolákban matematikát oktatott. Jelenleg a CEU Matematika Tanszékén és a Fazekas Mihály Gimnáziumban dolgozik. A nemzetközi Tánákh-verseny magyarországi döntőjének zsűritagja, a zsidóságról tanít változatos formában sok fórumon az álefbéttől a Gemaráig.

 

 

Réti Eszter
Több főiskola elvégzése közben kezdte el saját zsidóságának felfedezését, s talált vissza hozzá, mint a tudás kiapadhatatlan forrásához. Az utóbbi években több hónapot töltött Jeruzsálemben, ahol a Neve Yerusalayim női szeminárium hallgatója volt. Jelenleg mint tánctanár, koreográfus és gyógypedagógus tanít és alkot, amellyel folyamatosan gyarapodik. Az így meglelt kölcsönösség alapján szeretné a számára inspiráló gondolatokat a generációja tagjaival megosztani.

Réti Jochanan
Nemzetközi tanulmányok, illetve kommunikáció szakokon szerzett diplomát. 2013 óta tanul a Lativ Kolelben, 2017-ben néhány hónapig a jeruzsálemi Ohr Somayach jesiva hallgatója is volt. Jelenleg publicistaként dolgozik, ezért, és ettől függetlenül is sokat foglalkozik filozófiai problémákkal. Mindezek a zsidó hagyomány szemszögéből vizsgálva nyernek valódi értelmet számára. Örülne, ha az ismeretei alapján legalább néhány jelenséget új megvilágításba tudna helyezni az előadásai során.

 

Domán Chana
Bölcsész diplomája megszerzése után kulturális területen dolgozott, majd a Neve Yerushalayim szemináriumban tanult. A “pay it forward” jegyében szeretné továbbadni, amit kapott. A Lativ Ros Chodes női klubot szervezi és tanul az érdeklődő hölgyekkel.

 

 

 

Adler Tamás
A kommunikáció-szociológia szakon megszerzett diplomáját követően több helyen kipróbálta magát, jelenleg egy kommunikációs cég tanácsadójaként dolgozik. 2011-ben kezdett el tanulni a Lativ Kolelben, 2013-től 2015-ig az egész napos tanulási program résztvevőjeként Misnát, Gemarát és Halachát tanult.

 

 

Goldman Elior
Nyelvtanár, hitoktató. Izraelben vallási, Magyarországon, Izraelben és Angliában szekuláris tanulmányokat folytatott. Nemrég költözött vissza Jeruzsálemből családjával, azóta tanárként dolgozik, jelenleg a Lativ Kolel oktatója. Interaktív óráinak célja az önismeret, a strukturált kreatív gondolkodás és a problémamegoldóképesség fejlesztése, a boldog és kiegyensúlyozott zsidó élethez szükséges képességek átadása.