Néhány művészeti alkotás, melyeket a chanuka témája ihletett meg
Zsidó művészet. Nem sokszor esik szó róla, pedig van ilyen. Talán nem meglepő, hogy az évszázadok alatt a legtöbb zsidó művészeti alkotás vallási vagy rituális élethez köthető eseményt dolgoz fel. Chanuka az egyike az olyan témának, melyek jelentős mértékben megmozgatták a művészek fantáziáját, ami szintén nem meglepő, hiszen a menóra, chanukia, a fény mind hálás témák a festők, szobrászok, kézirat-illusztrátorok számára, de még az iparművészet művelőit is megihlette. Az alábbiakban a bemutatunk néhány érdekes alkotást.
1. Cervera Biblia, 1300, Josef Hazerefiti
A héber kézirat Spanyolország kasztíliai régiójából származik. A művész (akinek a neve annyit tesz, József, a francia) Zakariás próféta vízióját jeleníti meg, amelyben egy aranyszínű hétágú gyertyatartót látott, melyet két oldalról két olívafa vett körül. A fákról jut be az olaj a menóra csészéibe.
2. Judit, XV. század, Sandro Botticelli
A képet Firenzében (Olaszország), az Uffizi Galériában őrzik. Ez az egyike annak a képsorozatnak, melyet Botticelli Judit történetének szentelt. Judit, a zsidó nő, a róla elnevezett könyvben levágja az asszír tábornok, Holofárnész fejét, ezzel megmentve az ostrom alá vett zsidó várost. A történet sok szempontból párhuzamot mutat a chanukai történettel, ahol is szintén egy kisebb erő győzelmeskedik a túlerővel szemben, emiatt Juditot mint chanukai hőst tartja számon a zsidó hagyomány.
3. XVIII. századi holland chanukalámpa
Az első chanukalámpák a XVII. században jelentek meg Hollandiában, és még ebben a században el is terjedt a használatuk. Elsősorban a szefárd közösségekben használták, Amszterdamban számos példány maradt fent, melyekre még az adományozójuk neve is rá volt vésve. Ez a lámpa a Charlotte Amalie város közösségéé volt, mely főleg a Karib-térségből származó hívekből tevődött össze; onnan került át Hollandiába a hívek vándorlása révén.
összeállította • Goldvasszer Manó