Objektívnek lenni baráti kapcsolatainkban
Smini hetiszakasz a miskán (a pusztabeli hordozható Szentély) örömteli felavatási ünnepségével kezdődik. Az örömteli eseményt azonban rögtön megzavarja egy súlyos tragédia: Áron két fia, Nádáv és Ávihu hirtelen meghal. „És vettek Áron fiai, Nádáv és Ávihu, ki-ki serpenyőjét, és tettek azokba tüzet, tettek rá füstölőszert, és bevittek az Örökkévaló színe elé idegen tüzet, amit nem parancsolt nekik. Ekkor kijött a tűz az Örökkévaló színe elől és megemésztette őket, és meghaltak az Örökkévaló színe előtt” (3Mózes 10:1–2).
A kommentárok megpróbálják megmagyarázni, mi is volt Áron két fiának a bűne. Mit tett ez a két nagyszerű ember, amiért ilyen szigorú büntetésben kellett részesíteni őket? A Torat Kohanim (1:32) a következőt írja: „Nádáv és Ávihu nem kértek tanácsot Mózestől, nem konzultáltak Mózessel – mindegyikük a saját elhatározásából cselekedett, és nem kértek tanácsot egymástól sem”. A midrás azt tanítja, hogy Nádáv és Ávihu nem együtt hozták az áldozatot, hanem egymástól függetlenül. Mindkettejüknek ugyanaz az ötlet jutott az eszébe, és eszerint cselekedtek. Azért illeti őket kritika, mert nem kértek tanácsot a tanáruktól, Mózestől, mielőtt megcselekedték volna vakmerő tettüket.
Berel Soleveitchik rabbi szerint egyértelmű, hogy kritika illeti Nádávot és Ávihut, amiért nem kérdezték meg a mesterüket. Mózes egyértelműen azt mondta volna, hogy ne tegyék, amit szándékoznak. A midrás második része azonban nehezen érthető. Miért probléma, hogy nem kérdezték meg egymást? Mindketten hittek a cselekedetük helyességében. Mit nyertek volna azzal, ha megbeszélik egymással? Valószínűleg csak megerősítették volna egymást a szándékukban.
Rav Soleveitchik szerint a midrás alapvető fontosságú elvet tanít az emberi természetről. Az ember szándékozhat elkövetni egy bizonyos bűnt, de ugyanez a bűn, ha mástól látja elkövetni, hatalmas hibának tűnik. Miért van ez? Mindenkit nagymértékben befolyásol a jécer hárá (negatív, rosszra való hajlam), amely az objektív döntéshozó képességünket megakadályozza. A jécer hárá ködösíti az elmét, de nagymértékben javítja azt a képességünket, hogy megmagyarázzuk, miért is szabad bizonyos tiltott dolgokat megtennünk. Azonban amikor valaki másban látjuk ugyanazt a hibát, sokkal objektívabban vagyunk képesek megítélni a helyzetet. A másikkal szemben nem működik a jécer hárá önmentő és megmagyarázó mechanizmusa, és sokkal pontosabban vagyunk képesek értékelni a barátunk tevékenységét. Ha Nádáv kikérte volna Ávihu tanácsát (vagy fordítva), jó esély lett volna rá, hogy Ávihu észrevette volna a hibát a Nádáv érvelésében, annak ellenére, hogy ő maga is ugyanazt a tettet készült elkövetni! Ezért érheti kritika őket, hogy nem beszéltek egymással a tettük elkövetése előtt.
Rabbénu Jona hasonló elvet tanít az Atyák Tanításai kapcsán, ahol is a következőt olvassuk: „szerezz magadnak barátot” (Atyák Tanításai 1:6). Rabbénu Jona azt tanítja, hogy az egyik előnye annak, ha van barátunk, az, hogy ő segíthet minket a micvák tartásában. Másfelől, tanítja a rabbi, az ember a barátjával kapcsolatban nem elvakult olyan mértékben, mint saját magával. A saját magunkkal kapcsolatos elvakultságunk az öröm megszerzésének vágyából fakad, de a barátunkkal kapcsolatban úgy gondolkodunk, hogy őt nem vezérlik ugyanazok a vágyak, mint minket. Rabbénu Jona azt mondja, hogy egy barát objektív szemlélőként szerepel az életünkben, még akkor is, ha az illető nem áll magasabb morális vagy vallási szinten, mint mi.
Rengeteg életbölcsességet meríthetünk a midrásból és Rabbénu Jona tanításából. Nem szabad a saját értékítéletünkre hagyatkoznunk – saját magunkkal kapcsolatban nem tudunk teljesen objektívak lenni. A cselekedeteinket nem tudjuk elvonatkoztatni az szubjektív értékítéletünktől, és könnyen abba a hibába esünk, hogy megmagyarázzuk magunknak, hogy bizonyos egyébként helytelen vagy tilos dolgok mégis miért megengedettek számunkra. Szükségünk van egy barátra, aki képes arra, hogy tanácsot adjon, és szükség esetén szóljon, ha nem megfelelő dolgot készülünk cselekedni. Legyünk érdemesek arra, hogy mindannyian szert tegyünk ilyen barátokra!
forrás • aish.com
fordítás • E.G